5 sposobów na lepsze zarządzanie flotą wózków widłowych!

27 lut 2018

1. Zarządzaj pracą operatorów

Zarządzanie flotą wózków to przede wszystkim zarządzanie pracą operatorów – to stwierdzenie wydaje się być banalne, ale rodzi pytanie: w jaki sposób zarządzać ich pracą? Czy są jakieś obiektywne mierniki ich pracy lub narzędzia, które umożliwiają ich weryfikację? Przede wszystkim, aby efektywnie zarządzać pracą operatorów wózków widłowych należy dysponować informacjami na ich temat. Jak dowiedzieć się ile pracował konkretny operator? Skąd wiemy, którego operatora przydzielić do jakich zadań?

System monitoringu wózków widłowych DS Locate Forklift daje odpowiedzi na te pytania. W systemie prezentowana jest informacja kto, kiedy i na jak długo pobrał dany wózek. Aplikacja pokazuje też w jakich miejscach pracuje operator i jaka jest jego efektywność – zarówno mierzona w motogodzinach, czasie pracy, jak i liczbie udarów. Ponadto biorąc pod uwagę rankingi operatorów możemy zastanowić się nad przydzieleniem najlepszym pracownikom trudniejszych zdań lub, wręcz przeciwnie, odpowiedzieć sobie na pytanie czy najgorszy pracownik nie ma wyznaczonych zadań ponad swoje umiejętności.

 

2. Zminimalizuj liczbę udarów i wypadków

Nic nie generuje większych kosztów niż wypadki i wiążące się z nimi naprawy. Wózki pracujące w magazynach narażone są na liczne wypadki i udary, stąd ich minimalizacja wydaje się kluczowa. I tu z pomocą może przyjść system DS Locate Forklift, a szczególnie jego dodatkowy komponent - DS Samouczek. Jest to urządzenie, które na bieżąco informuje operatora o spowodowaniu przez niego udaru oraz sile tego udaru, przez co stanowi narzędzie edukujące oraz spełniające założenia eco-drivingu. Na dużym i wyraźnym wyświetlaczu prezentowana jest siła udarów w skali od 0 do 9. Co ważne, progi tych udarów można skonfigurować samodzielnie, w zależności od tego jaki to rodzaj wózka, co przewozi czy miejsce, w którym pracuje. Oczywistym jest jest, że nieduży wózek elektryczny oraz duży wózek typu reachstaker dosyć znacząco różnią się od siebie, ale zakres konfiguracji udarów od 0 do 4G jest na tyle szeroki, że można go dopasować do każdego rodzaju wózka. System wykrywa wszystkie typy udarów, od słabych po mocne i przesyła je na bieżąco do aplikacji, ze wskazaniem operatora, który dokonał udaru oraz siły, z którą wydarzenie miało miejsce. Mając taką wiedzę dużo łatwiej jest stwierdzić czy operatorzy wymagają dodatkowego szkolenia, czy któreś miejsce w magazynie jest źle zaprojektowane i szczególnie narażone na udary i zapobiec kolejnym wypadkom, co w konsekwencji doprowadzi do oszczędności.

 

3. Zadbaj o stan floty wózków

Czy kiedykolwiek zadawałeś sobie pytanie czy istnieje takie narzędzie, które w jednym miejscu i w zorganizowany sposób pokaże wszystkie wózki, jaki mają przebieg, jaki jest ich stan, kiedy trzeba serwisować poszczególny wózek. Monitoring wózków widłowych odpowiada na tak kluczowe pytania jak nadmierna eksploatacja floty wózków, kwestie awaryjności i serwisowania.

Usługę proponowaną przez Data System można rozwinąć o dodatkowe komponenty i narzędzia pozwalające minimalizować liczbę udarów, kontrolować poziom naładowania akumulatorów oraz śledzić czas serwisowania wózków. Pozwalają one na generowanie oszczędności w sprzęcie, dzięki temu praca staje się wydajniejsza, a co za tym idzie bardziej opłacalna. Jednym z obowiązkowych komponentów jest panel diagnostyczny DS. Koncentrator, za pomocą statusu 6 diod określa czy stan wózka i czy system DS Locate Forklift działa prawidłowo. Dodatkowa funkcja memo, umożliwia zapisanie notatki w systemie i przypisania jej do wózka – dzięki temat wszelkie niezbędne informacje są zebrane w jednym miejscu i dostępne z każdego miejsca na świecie po zalogowaniu w aplikacji.

 

4. Zmobilizuj personel do lepszej jazdy

Powszechnie znane są metody jakimi można zmobilizować personel do lepszej pracy. Systemy premiowe, nagrody i kary dla najlepszych bądź najgorszych operatorów nie są bowiem niczym nowym. Problem tkwi w sposobie oceny jazdy pracowników. Czy można w prosty i obiektywny sposób określić, kto zasługuje na premię, a kto na naganę?

Monitoring wózków widłowych daje taką możliwość. Tworzone rankingi najlepszych operatorów weryfikują liczbę zdarzeń (np. udarów) na wózkach we wskazanym okresie, dzięki czemu z łatwością można wytypować najlepszych jak i najgorszych pracowników. Co ważne, algorytm tworzący ranking jest absolutnie bezstronny, bo bazuje na liczbie zdarzeń uwzględniając konkretnego pracownika lub konkretny wózek. Pracownicy zachęceni premiami, będą równać w górę, co w ogólnym rozrachunku przełoży się na wzrost bezpieczeństwa w organizacji, mniejsze koszty napraw i eksploatacji floty wózkowej.

 

5. Pamiętaj o przeglądach i serwisach wózków

Zakładając, że mamy całą flotę zebraną w jednym miejscu, mamy dostęp do ich przebiegów, stanu licznika i notatek, dobrze byłoby jeszcze pamiętać o okresowych przeglądach i serwisowaniu wózków. Dzięki systemowi DS Locate Forklift mamy taką możliwość, funkcjonalność przypisywania konkretnym wózkom przypomnień kalendarzowych np. przeglądów serwisowych z możliwością ustawienia przypomnień przychodzących cyklicznie, zdecydowanie ułatwia dbanie o całą flotę. Wiemy który wózek i kiedy trzeba oddać do przeglądu, wiemy który i od jak dawna jest w serwisie. W uproszczeniu - który sprzęt na siebie zarabia, a który wymaga dodatkowych nakładów.

 

Przedstawione powyżej punkty, to tylko kilka z całego szeregu obowiązków, stojącymi przed menadżerami floty, którzy chcą zminimalizować koszty eksploatacji wózków i maksymalnie zwiększyć wydajność pracy. Z pewnością dużym ułatwieniem w ich realizacji jest system DS Locate Forklift, który zdecydowaną część tych zadań ma w swoich funkcjonalnościach. Jeśli chcesz monitorować swoją flotę wózkową sprawnie i efektywnie, zapytaj o ofertę.

Więcej na temat funkcjonalności DS Locate Forklift, znajdziesz tutaj.

Data System wśród certyfikowanych dostawców e-TOLL

2 cze 2021

Firma Data System uzyskała certyfikację Krajowej Administracji Skarbowej do obsługi systemu e-TOLL dla czterech urządzeń lokalizacyjnych.

czytaj więcej >

Pobierz nową aplikację mobilną DS Locate!

4 mar 2021

Od niedawna dostępna jest bezpłatnie, zupełnie nowa aplikacja mobilna DS Locate. Tym samym wycofujemy aplikację DS Car Spy.

czytaj więcej >

Zostań Partnerem Data System! Polecaj nasze usługi i otrzymuj prowizję.

13 paź 2020

Niedawno uruchomiony Program Partnerski Data System Group zrzesza szeroką grupę firm zajmujących się flotami samochodowymi.

czytaj więcej >

DS centrala
Data System Group
ul. abpa A. Baraniaka 88 B
61-131 Poznań | Polska

biuro@datasystem.pl
Sklep
Produkty
Regulamin usługi DSLocate