Zalety korzystania z monitoringu GPS dla pojazdów komunalnych

22 wrz 2016

Firm biorących udział w przetargach na wykonywanie usług związanych z wywożeniem śmieci, odśnieżaniem i utrzymywaniem porządku w miastach jest bardzo dużo i każda z nich podejmuje określone wysiłki, aby uczynić swoją ofertę bardziej pożądaną w oczach potencjalnego odbiorcy. Cena i jakość usług to nadal podstawowe wyznaczniki przy wyborze określonej firmy. Jednak coraz większą rolę zaczyna pełnić dodatkowe wyposażenie, które może usprawnić i poprawić funkcjonowanie danej floty. Takim dodatkowym instrumentem - coraz bardziej popularnym - jest monitoring GPS, który pozwala na bardziej efektywne wykorzystywanie maszyn służących do oczyszczania miasta.

1. Zalety monitoringu pojazdów komunalnych
Nieustająca presja czasu, obowiązek punktualności, konieczność doboru optymalnych tras, kontrola efektywności i opłacalności - to wszystko sprawia, iż firmy świadczące usługi komunalne stale poszukują nowych rozwiązań umożliwiających sprostanie ciągle rosnącym oczekiwaniom. Dobrym rozwiązaniem jest system monitorowania, który daje możliwość podglądu miejsca pobytu danego auta oraz stanu realizacji zlecenia. Główne zadanie, jakie ma do spełnienia monitoring pojazdów komunalnych dotyczy lokalizacji floty. Ale jego zalety mogą być znacznie większe - w zależności od jego rozbudowania o kolejne funkcje. Dodatkowe korzyści, które płyną z zastosowania monitoringu to: optymalizacja efektywności pracy danego auta, uszczelnianie gospodarowania paliwem i zapobieganie nadużyciom, kontrola czasu pracy danego pojazdu oraz przebytej trasy wraz z miejscami zatrzymywania się. W przypadku świadczenia usług na rzecz miasta takie informacje są niezbędne, gdyż każda gmina przeznacza określoną kwotę na usługi komunalne, która musi być dobrze wykorzystana i przede wszystkim rozliczona. Bez sprawnie działającego systemu monitoringu może być to znacznie utrudnione.

2. Funkcje systemu monitoringu pojazdów komunalnych
Funkcjonalny system monitoringu GPS zapewnia efektywne zarządzanie wszystkimi autami wchodzącymi w zakres floty przedsiębiorstwa świadczącego usługi komunalne. Do podstawowych funkcji monitoringu GPS należy:
- lokalizacja każdego auta będącego na wyposażeniu przedsiębiorstwa (wykorzystanie w tym celu aktualnej i precyzyjnej mapy),
- optymalizacja trasy dla każdej śmieciarki, maszyny odśnieżającej i każdego innego pojazdu wykorzystywanego do prac komunalnych,
- rejestrowanie miejsc zatrzymań każdego auta,
- rejestrowanie informacji o zużyciu paliwa i o ilości tankowań,
- informacje o przekraczaniu prędkości,
- rejestrowanie każdorazowego uruchomienia danego auta,
- informowanie o niebezpiecznych zdarzeniach.

Dodatkowo każdy funkcjonalny monitoring GPS pojazdów komunalnych powinien mieć możliwość zapisywania danych i powrotu do nich nawet po upływie kilkunastu tygodni, tworzenia praktycznych raportów, śledzenia aut z wielu urządzeń mobilnych (co pozwala na natychmiastową reakcję w razie nieprzewidzianych zdarzeń), a także udostępniania określonych danych innym osobom bądź firmom. Istotną kwestią jest przyjazny i intuicyjny interfejs użytkownika, który pozwoli na szybkie opanowanie systemu.

Nowoczesny monitoring pojazdów komunalnych to wiele możliwości, które ułatwią pracę, zwiększą jej efektywność, poprawią bezpieczeństwo i wydajność floty oraz pozwolą wyprzedzić konkurencję. Inwestycja w monitoring nie jest już jedynie dodatkiem, a staje się koniecznością, bez której nie da się konkurować na rynku firm świadczących usługi komunalne.

Co to jest i jak działa monitoring floty?

3 cze 2022

Monitoring floty to zbieranie oraz zarządzanie danymi dotyczącymi pojazdów i zasobów należących do przedsiębiorstwa. Chodzi o samochody ciężarowe, osobowe i dostawcze (wraz z kierowcami), a także przyczepy. Firmy z branży transportowej używają takich danych w celu kontrolowania statusu floty oraz monitorowania, w jakim miejscu znajduje się aktualnie konkretny pojazd i jego kierowca. System monitoringu floty wykorzystuje system nawigacji satelitarnej GPS (Global Positioning System).

czytaj więcej >

Idą zmiany! Znikają bramki z Państwowych autostrad.

9 lis 2021

Już 1. grudnia 2021 szykuje się kolejna duża zmiana. Tym razem będzie ona dotyczyła pojazdów osobowych, motocykli oraz wszelkich pojazdów o łącznej masie całkowitej do 3,5 tony.

czytaj więcej >

Data System wśród certyfikowanych dostawców e-TOLL

2 cze 2021

Firma Data System uzyskała certyfikację Krajowej Administracji Skarbowej do obsługi systemu e-TOLL dla czterech urządzeń lokalizacyjnych.

czytaj więcej >

DS centrala
Data System Group
ul. abpa A. Baraniaka 88 B
61-131 Poznań | Polska

+ 48 61 62 63 000
biuro@datasystem.pl
Sklep
Produkty
Regulamin usługi DSLocate
DS linia 801 88 77 88 Czynna całą dobę. Numer dostępny także z telefonów komórkowych.