Znikające paliwo w Twojej ciężarówce? Zobacz, jak możesz ochronić się przed kradzieżą

20 gru 2022


Właściciele firm z branży TSL oraz osoby, pod których opieką znajduje się pokaźna flota samochodów ciężarowych wielokrotnie, muszą zmagać się z trudnościami wynikającymi z pracy kierowców w terenie. Kiedy pracownik wykonuje swoje zadania poza siedzibą firmy, znacznie trudniej jest o rzetelną i dokładną kontrolę sytuacji. W przedsiębiorstwach spedycyjnych często kluczowe okazuje się pytanie: „Jak chronić się przed kradzieżą paliwa?”. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradami i zastosowania oferowanych przez Data System nowoczesnych technologii!

Kradzież paliwa – niechlubny proceder praktykowany od lat

Olej napędowy i benzyna od wielu lat znajdują się na czele najbardziej kosztownych wydatków, których trudno uniknąć. Nawet opróżniając zbiornik w tylko jednym pojeździe, złodzieje mogą zyskać sporą sumę. Dlatego warto dbać o to, aby redukować ryzyko wystąpienia okazji do kradzieży paliwa. Znacznie większy problem stanowią jednak kierowcy, którzy chcą zasilić własny portfel, tym samym okradając firmę na mniejsze czy większe kwoty. Warto zdawać sobie sprawę, że w przypadku powszechności takiego problemu w całej flocie samochodów ciężarowych, przedsiębiorstwo będzie narażone na ogromne straty.

Problem, który dotyka zawodowych kierowców

Sytuacja, w której dochodzi do kradzieży przez osoby trzecie, niekoniecznie musi okazać się łatwa do zbadania i udokumentowania. Kradzież paliwa wedle dostępnych danych najczęściej jest trudna do udowodnienia. Z tego powodu należy zadbać o to, aby cała flota samochodów ciężarowych została wyposażona w niezbędne zabezpieczenia osłaniające bak oraz chroniące wlew paliwa. Jest to zarówno pierwsza linia obrony przed ewentualnymi złodziejami, jak i rozwiązanie sprawiające, że ewentualna pokusa zlania oleju z baku będzie mniejsza, także po stronie pracowników.

Zdarzają się także sytuacje, gdzie do kradzieży paliwa dochodzi już na etapie tankowania. Wówczas na przykład faktura zostaje wystawiona na większą kwotę, niż wyniosły faktyczne koszty tankowania. W takich sytuacjach najczęściej pojazd nie jest zatankowany do pełna. Aby skutecznie chronić swoją flotę samochodów ciężarowych, warto postawić na nowoczesne urządzenia od Data System.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą paliwa z baku?

Podstawowe zabezpieczenia są najczęściej proste w konstrukcji i montażu, co jednak sprawia, że w większości przypadków łatwo je sforsować poprzez uszkodzenia mechaniczne. Jako przykład wskazać można między innymi blokadę wlewu paliwa, sitko antykradzieżowe, przepływomierz, sondę, zabudowę zbiornika czy korek zamykany na klucz. Aby jednak w pełni chronić się przed kradzieżą paliwa, warto poza tradycyjnymi metodami skorzystać też z bardziej nowatorskiego pojęcia.