Światowe ekologiczne trendy bardzo mocno dotykają branży transportowej. Według specjalistów transport jest jedną z tych gałęzi światowej gospodarki, która w znacznym stopniu przykłada się do nadmiernej eksploatacji źródeł energii nieodnawialnej, a także emisji gazów cieplarnianych. Wśród kierowców - jak i właścicieli firm przewozowych - coraz popularniejsze stają się paliwa alternatywne. Biopaliwa, energia elektryczna, wodór, czy nawet gaz powoli wypierają benzynę i ropę, a międzynarodowe inicjatywy (np. Shell Eco) stymulują specjalistów do tworzenia i wdrażania najbardziej optymalnych energetycznie rozwiązań.
Czym jest Shell Eco?
Inicjatywa Shell Eco ma zachęcać inżynierów specjalizujących się w zakresie technologii i motoryzacji do opracowywania pojazdów i rozwiązań możliwie najbardziej wydajnych energetycznie. Konkurs w swoim założeniu polega na sprawdzeniu jaki pojazd przejedzie na 1 l paliwa największą odległość. Pierwsze Shell Eco - a raczej jego idea - miała miejsca prawie 80 lat temu i zostało zorganizowane przez grupkę przyjaciół, która podjęła ww. wyzwanie. Chcieli oni zmierzyć się między sobą, który z nich przejedzie na 1 l paliwa największą odległość. W 1939 roku - kiedy to się pojedynkowali - rekordzista przejechał 6 km. Jak ogromny postęp w zakresie optymalizacji energetyki pojazdów poczynili inżynierowie w ciągu kilkudziesięciu lat? W roku 2010 rekord wynosił już 3 771 km. Oczywiście w dalszym ciągu na 1 l paliwa.
Optymalizacja zużycia energii poprzez monitoring pojazdów
Z roku na rok na drogach pojawia się więcej samochodów. A wraz z ich ilością rośnie również odsetek zużywanego paliwa. Lokalizacja GPS to rozwiązanie popularnie używane przez profesjonalistów z branży do redukcji kosztów (przeczytaj więcej na ten temat tutaj) eksploatacji i monitorowania wdrażania wśród swoich kierowców ecodrivingu. Te nowoczesne narzędzia jednak nie wystarczą. Korporacje paliwowe - takie, jak Shell - pracują prężnie nad implementacją i popularyzacją paliw niskoemisyjnych. Szacuje się, że prymat paliw tradycyjnych będzie utrzymywał się jeszcze przez okres około 20 lat.
Zachęcamy do zapoznania się z naszym wcześniejszym artykułem, na temat najważniejszych funkcjonalności monitoringu GPS dla aut osobowych.