Monitoring GPS w pojazdach - zalety i zastosowanie

30 wrz 2018

Niezależnie od tego, czy mowa o autach osobowych, ciężarowych czy maszynach budowlanych. Normą są kamery wspomagające manewrowanie, czujniki deszczu, czy raporty o stanie silnika możliwe do odczytania z deski rozdzielczej lub po podłączeniu laptopa do samochodowego komputera. Ostatnimi czasy powszechnie stosuje się też monitoring GPS stanowiący źródło korzyści dla firm od redukcji kosztów spalania począwszy, na możliwości odzyskania pojazdów po ewentualnej kradzieży skończywszy.

Jak działa monitoring GPS?

Podstawowe urządzenie do monitoringu GPS o nazwie Satech jest instalowane w pojeździe mechanicznym lub innej wartościowej ruchomości. Pozostaje ono w kontakcie online z centralą i przesyła dane o położeniu pojazdu, jego prędkości oraz inne dodatkowe informacje - w zależności od potrzeb. Dzięki takiemu rozwiązaniu zostaje spełniona podstawowa funkcjonalność monitoringu GPS, czyli lokalizacja samochodów lub maszyn. Pozwala to na zarządzanie flotą pojazdów, planowanie optymalnych tras pojazdów (walor logistyczny) i przede wszystkim sprawdza się, kiedy samochód zostanie skradziony. W tym ostatnim przypadku dzięki specjalnemu systemowi istnieje możliwość zdalnego odcięcia zapłonu. Statystki pokazują, że monitoring GPS w przypadku, kiedy auto zostaje skradzione, przy odpowiednio sprawnej reakcji daje niemal pewność na odzyskanie zguby.

monitoring gps

Łatwość użytkowania

Ważnym aspektem świadczenia usług jest usług również stały kontakt z infolinią. Dzięki niej można uzyskać pomoc w przypadkach, w których użytkownik nie rozwiąże pojawiających się trudności samodzielnie lub będzie potrzebował dodatkowych wskazówek odnośnie wykorzystania systemu. Biuro obsługi czynne jest 24 godziny na dobę, więc nie należy obawiać się przestojów w działaniu oprogramowania lub dostarczanych urządzeń. Wszelkie problemy staramy się rozwiązywać w trybie natychmiastowym.

 

Bezpieczeństwo

Monitoring GPS, urządzenie Satech w połączeniu z np. DS Tacho, czy Wirtualnym Policjantem daje możliwość śledzenia pojazdu w czasie rzeczywistym i monitorowania procesów w nim zachodzących. Chodzi tu m.in. o bieżące informacje na temat spalania, czy stylu jazdy kierowcy, co w przypadku dużych flot oznacza oszczędności liczone nawet w dziesiątkach tysięcy złotych. Dodatkowo pozwala wykryć pracowników notorycznie łamiących przepisy drogowe (zwłaszcza prędkość), co naraża ładunek i sprzęt na uszkodzenia, a w dalszej kolejności straty finansowe dla przedsiębiorstwa. Zastosowanie monitoringu GPS może zatem znacząco wpłynąć np. na wysokość kosztów ubezpieczenia sprzętu i przewożonych dóbr. Omawiane rozwiązania stosuję się też w kolejnictwie, co wpływa na bezpieczeństwo ruchu i ułatwia np. rozładowywanie zatorów.

 

Nadużycia i czas pracy

Zastosowanie monitoringu GPS daje również możliwość śledzenia czasu pracy oraz uzyskiwania na bieżąco informacji, który z pracowników aktualnie posługuje się danym sprzętem. W przypadku wystąpienia awarii wysyłany jest alert e-mail lub poprzez SMS. Dzięki temu rozwiązaniu łatwo jest także o rozgraniczenie, kiedy dany pojazd wykonuje kurs służbowy, a kiedy porusza się do celów prywatnych. Analiza powyższych danych oraz przełożenie ich na decyzje biznesowe może spowodować znaczną redukcję nadużyć związanych z np. niewłaściwym wykorzystywaniem aut firmowych. W przypadku pojazdów ciężarowych, dzięki dodatkowemu oprogramowaniu DS Tacho nie zachodzi też potrzeba ściągania każdego pojazdu do siedziby firmy w celu obowiązkowego odczytu tachografu (co 28 dni), ponieważ niezbędne dane przesyłane są zdalnie. Pozwala to na uniknięcie problemów związanych z kontrolami (np. ITD).

 

Podsumowanie

Inwestycja w monitoring GPS to nie tylko zabezpieczenie przed działaniami przestępczymi, ale tak samo bezpieczeństwo kierowców, ładunków i pojazdów. Dzięki temu rozwiązaniu z łatwością można redukować koszty związane z tzw. amortyzacją sprzętu, oszczędzać paliwo i przede wszystkim prowadzić sprawne planowanie logistyczne. Niezależnie od tego, czy w grę wchodzi kontrola pojedynczych samochodów, czy całych flot, monitoring GPS jest rozwiązaniem, bez którego w niedalekiej przyszłości nie będzie możliwe prowadzenie konkurencyjnego i sprawnego biznesu.

oferta monitoringu gps   kontakt w sprawie oferty monitoringu

 

 

Ewidencja czasu i jakości pracy kierowcy. Czy tachograf to jedyne rozwiązanie?

24 sty 2023

Dowiedz się, jak zadbać o niezawodność pomiaru czasu pracy kierowców zawodowych. Tachograf do samochodu ciężarowego to tylko jeden ze sposobów, aby monitorować pracowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.

czytaj więcej >

Jak monitorować pracę handlowców? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

11 sty 2023

Sprawdź, co jest niezbędne, by właściwie monitorować i kontrolować pracę handlowców w prowadzonej przez Ciebie firmie. Postaw na sprawdzone rozwiązania, które pozwolą skutecznie zarządzać współpracą z kontrahentami.

czytaj więcej >

Znikające paliwo w Twojej ciężarówce? Zobacz, jak możesz ochronić się przed kradzieżą

20 gru 2022

Chroń budżet swojego przedsiębiorstwa, zabezpieczając się przed nieuczciwością kierowców lub kradzieżami na postojach. Postaw na nowatorskie i sprawdzone rozwiązania wspierające walkę ze złodziejami paliwa.

czytaj więcej >

DS linia 801 88 77 88 Czynna całą dobę. Numer dostępny także z telefonów komórkowych.