Jak rozwiązać problem jazd prywatnych samochodami służbowymi?

12 lut 2020

Jednak posiadanie samochodu służbowego, nieodzownie wiąże się z tak zwanymi „jazdami prywatnymi”, czyli korzystaniem z pojazdu poza godzinami pracy, na prywatne potrzeby pracownika. Jest to dla pracownika duża zaleta. Dzięki temu może całkowicie zrezygnować ze swojego prywatnego auta, a wszystkie swoje potrzeby transportowe realizować samochodem służbowym. Dla pracodawcy niestety jest to dodatkowy koszt, którego z pewnością chciałby uniknąć.

Jak zatem pogodzić wszystkie strony i znaleźć rozsądny kompromis?

Z pomocą przychodzi Data System, która w ramach usługi monitoringu pojazdów oferuje funkcjonalność rozdziału jazd prywatnych od służbowych. Rozwiązanie to może działać w dwojaki sposób:

Pierwsza, najbardziej popularna metoda, to dedykowany przycisk w pojeździe. Za jego pomocą pracownik deklaruje, czy w danej chwili jedzie prywatnie, czy służbowo. Wystarczy zmienić położenie przełącznika, a system automatycznie zakwalifikuje przejechane kilometry do odpowiedniego trybu jazdy.

Drugie rozwiązanie jest oparte o kalendarz dostępny w aplikacji do zarządzania flotą DS Locate. Pracodawca i pracownik uzgadniają konkretne dni i godziny kiedy pojazd jest w użytku służbowym, a kiedy pracownik jeździ prywatnie. W ten sposób system automatycznie, bez jakichkolwiek działań rozdziela przejechane kilometry na służbowe i prywatne.

W każdej chwili możliwe jest wygenerowanie Raportu jazd prywatnych i służbowych w systemie DS Locate, który poinformuje, ile kilometrów dana osoba przejechała prywatnie, a ile służbowo.

To pozwala pracodawcy na koniec miesiąca na pełne rozliczenie pracownika z jazd prywatnych w oparciu o ustaloną wcześniej pomiędzy pracodawcą a pracownikiem stawkę za przejechanie 1 kilometra autem służbowym i wystawienie faktury na rzecz pracownika za wykonane jazdy prywatne.

Opisane rozwiązanie jest korzystne dla każdej ze stron. Pracodawca ma pewność, że ponosi koszty wyłącznie jazd służbowych, natomiast dla pracownika to rozwiązanie jest i tak dużo bardziej opłacalne niż samodzielne utrzymanie auta.

Raport ten można wykorzystać nie tylko na potrzeby rozliczeń na linii pracownik-pracodawca, ale również do rozliczeń przed Urzędem Skarbowym. W przypadku, kiedy pracownik użytkuje służbowy samochód prywatnie, ale nie rozlicza tego z pracodawcą, Urząd Skarbowy zalicza to jako dodatkowy przychód, podlegający opodatkowaniu, który musi rozliczyć pracodawca. Narzędzie Data System Group jest w tym przypadku rzetelnym i precyzyjnym źródłem wiedzy na temat przejechanych kilometrów w danym trybie.

Rozdział jazdy służbowej od prywatnej jest już w podstawowym abonamencie.

Zapytaj o ofertę!

Zadzwoń: + 48 61 62 63 000 lub napisz: biuro@datasystem.pl

Koniec technologii 2G staje się faktem!

18 kwi 2023

Szanowni Klienci, Chcielibyśmy poinformować Państwa o ważnych zmianach w technologii sieci komórkowych na świecie. W ostatnich latach niektóre kraje zdecydowały się wyłączyć sieci 2G, a kolejne mają to w planach w najbliższej przyszłości. Na bazie technologii 2G działają praktycznie wszystkie lokalizatora GPS.

czytaj więcej >

Czy da się kontrolować punktualność handlowców? Czy możemy im ufać, że odwiedzają klientów, a nie tylko ich obdzwaniają?

16 lut 2023

Jednym z najważniejszych zadań handlowców jest nawiązywanie i podtrzymywanie relacji z klientami. W dzisiejszych czasach, gdzie rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny, budowanie relacji biznesowych jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w branży.

czytaj więcej >

Masz stary smartfon? Nie zapłacisz za autostradę w aplikacji e-Toll

2 lut 2023

Lokalizator e-Toll to elektroniczne, miniaturowe urządzenie zainstalowane w pojeździe, za pomocą którego w sposób bezobsługowy i automatyczny opłacisz przejazdy po autostradach i drogach ekspresowych w Polsce.

czytaj więcej >

DS linia 801 88 77 88 Czynna całą dobę. Numer dostępny także z telefonów komórkowych.