Jak monitorować pracę handlowców? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

11 sty 2023


Doskonale zdajemy sobie sprawę, że zadania związane z utrzymaniem relacji z klientem są bardzo wymagające i muszą być odpowiednio nadzorowane na wielu etapach. Dlatego właśnie tak ważne jest monitorowanie pracy handlowców. Kontrola czasu pracy oraz położenia za pomocą systemu GPS pozwala sprawdzić, czy pracownik sprawdza się jako przedstawiciel firmy. Właściwe zarządzanie zadaniami zatrudnionych osób pozwala znacząco poprawić wizerunek firmy, zredukować koszty oraz zadbać o wysoką skuteczność prowadzonych negocjacji czy transakcji. Zachęcamy, aby dowiedzieć się więcej i skorzystać z naszych porad.

Praca w terenie, wymagająca samodzielnej organizacji zadań

Kiedy pracownik przebywa poza siedzibą przedsiębiorstwa, znacznie trudniej jest bezpośrednio kontrolować, czy i w jaki sposób wykonuje swoje zadania. Monitorowanie czasu pracy handlowców ma ogromne znaczenie w kontekście właściwego rozliczania przepracowanych godzin oraz analizy realizacji określonych zadań. Choć przedstawiciele handlowi sami muszą odpowiednio zaplanować rozkład dnia, to w interesie firmy jest kontrola nad jakością kontaktów z klientami. Dlatego właśnie monitoring GPS montowany w samochodzie czy systemy do analizy optymalnych tras zapewnią niezastąpione wsparcie przedsiębiorcom i ich pracownikom.

Monitorowanie pracy handlowców ważne z punktu widzenia menadżerów

Zadania przedstawiciela handlowego są niezwykle istotne dla rozwoju całej firmy, więc warto postawić na skuteczne monitorowanie czasu wykonywanych celów. Nawiązywanie i utrzymanie kontaktów z klientami wymaga odpowiednich umiejętności interpersonalnych oraz zdolności dostosowania się do sytuacji. Wiele osób może ulegać złudzeniu, że łatwiej jest utrzymywać relacje telefoniczne lub mailowe i będzie to prawda, jednak długofalowo ten sposób negatywnie wpływa na kontakty. Dlatego dobrze jest polegać na pracy handlowców, którzy osobiście odwiedzają kontrahentów, aby przedstawić im aktualną ofertę czy warunki współpracy. 

Ewidencja czasu pracy

Niezawodny monitoring GPS oraz wykorzystanie automatyzowanego systemu lokalizacji pozwala sprawdzić, gdzie znajduje się pojazd przedstawiciela oraz jak długo znajduje się on w drodze lub u klienta. Niewielki lokalizator od Data System może zostać z łatwością umieszczony w samochodzie, aby wykorzystać zasilanie z akumulatora do działania i przesyłania danych bezpośrednio do specjalnie przygotowanej aplikacji. Dzięki monitorowaniu czasu pracy handlowców możesz mieć pewność, że pracownik realizuje wyznaczone cele w godzinach pracy.

Częstotliwość spotkań z klientami

Regularne kontakty z kontrahentami pozwalają utrzymywać dobre relacje, co przekłada się na lepsze warunki współpracy oraz oferty handlowe. Zlecając pracownikowi konkretne cele na miesiąc czy kwartał wystarczy skorzystać z raportów generowanych przez aplikację lub na własną rękę analizować dane dostarczane do systemu. Pozwala to na skuteczne monitorowanie pracy handlowców bez konieczności weryfikacji, czy przedstawiciel odwiedził placówkę klienta. W razie sprawdzenia w danych z monitoringu GPS, że regularność i czas spotkań z kontrahentami są niezadowalające, można natychmiast zareagować poprzez zmianę strategii.