Ewidencja czasu i jakości pracy kierowcy. Czy tachograf to jedyne rozwiązanie?

24 sty 2023


Zarówno niewielkie firmy zajmujące się dostawą towarów do klientów, jak i wielkie przedsiębiorstwa działające w branży TSL, muszą spełniać normy narzucone przez przepisy. Należy do nich między innymi pomiar czasu pracy kierowców zawodowych. Tachograf pozwala spełnić ustawowe wymogi, ale także zwiększyć bezpieczeństwo pracowników wyruszających w długie trasy. Warto jednak już dziś dowiedzieć się więcej o najnowszych rozwiązaniach ułatwiających ewidencjonowanie godzin przepracowanych przez dostawców zatrudnianych w swoim biznesie. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradami! Już za chwilę dowiesz się, dlaczego warto połączyć działanie tachografu z naszym monitoringiem GPS.

Praca zawodowego kierowcy niesie wiele wyzwań

Z pewnością każda osoba prowadząca działalność transportową doskonale wie, jak wymagająca jest praca kierowców zawodowych pokonujących każdego dnia duże dystanse na drogach krajowych i międzynarodowych. Poza zmęczeniem, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy obciążeniem dla organizmu, zagrożeniem bywają również sami pracownicy przeceniający swoją kondycję. Wyposażony w monitoring GPS tachograf cyfrowy do pomiaru czasu pozwala sprawdzić, czy dostawca pracuje w wyznaczonych godzinach, regularnie odpoczywa oraz przemieszcza się zgodnie z przepisami.

Warto zauważyć, że dzięki nowoczesnym sprzętom znacznie trudniej jest oszukać odczyt urządzenia, dlatego jest to świetne rozwiązanie również w kontekście relacji pomiędzy pracownikami a pracodawcą – złamanie przepisów będzie odnotowane, a kara dotknie zarówno kierującego pojazdem, jak i w wielu przypadkach właściciela firmy. Dokładna i zautomatyzowana metoda pomiaru czasu pracy kierowców oferowana przez Data System pozwala utrzymywać stały dostęp do danych (możliwość gromadzenia ich na serwerze aplikacji i na firmowym komputerze) wysyłanych przez tachograf z monitoringiem GPS, kiedy pojazd znajduje się na terenie Polski, a nawet całej Europy.

Jak monitorować czas i jakość pracy kierowców?

Skuteczny sposób na analizę zachowania pracownika w trasie oraz podczas postoju pozwala uniknąć wielu problemów. Przede wszystkim ogranicza nieuczciwe praktyki, stale rejestrujące informacje dotyczące stanu pojazdu. Regularny, zdalny odczyt danych z tachografu pozwala bez działania ze strony kierowców sprawdzić, po jakich drogach poruszał się samochód, ile kilometrów pokonał czy w jakich godzinach znajdował się w ruchu. Jest to istotne, ponieważ informacje o każdym pojeździe transportowym powyżej masy 3,5 tony – z wyjątkiem pojazdów rolnych i leśniczych – muszą być regularnie sczytywane i zapisywane w bezpiecznym miejscu na wypadek kontroli. 

Tachograf – najpopularniejsze urządzenie do pomiaru w branży TSL

Opisywany sprzęt jest obowiązkowy w niemal wszystkich pojazdach dostawczych, co sprawia, że jest niezwykle popularny, a nowe rozwiązania stale pojawiają się na rynku. Tachograf analogowy dopiero co został wypchnięty z rynku przez cyfrowy, a już pojawiają się przepisy obligujące firmy do wyposażenia się w urządzenia kolejnej generacji. Pomiaru czasu pracy kierowców będzie jeszcze dokładniejszy. Zbieranie danych oraz monitoring GPS aut ciężarowych to znaczący krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz zwiększenia komfortu pracowników.