Co to jest i jak działa monitoring floty?

3 cze 2022

Monitoring floty to zbieranie oraz zarządzanie danymi dotyczącymi pojazdów i zasobów należących do przedsiębiorstwa. Chodzi o samochody ciężarowe, osobowe i dostawcze (wraz z kierowcami), a także przyczepy. Firmy z branży transportowej używają takich danych w celu kontrolowania statusu floty oraz monitorowania, w jakim miejscu znajduje się aktualnie konkretny pojazd i jego kierowca. System monitoringu floty wykorzystuje system nawigacji satelitarnej GPS (Global Positioning System).
 

Z czego składa się monitoring floty samochodowej?

Aby monitorować flotę, niezbędny jest odbiornik GPS i system zarządzania flotą samochodową. Odbiorniki GPS do samodzielnego montażu należy podłączyć do klem akumulatora, wpiąć do złącza OBD albo do gniazda zapalniczki samochodowej. Z kolei lokalizatory GPS wymagające specjalistycznego montażu, musi zainstalować specjalista z firmy zajmującej się monitoringiem GPS. Taki odbiornik montowany jest zazwyczaj pod deską rozdzielczą lub za licznikami.

Drugi niezbędny element do zarządzania flotą z wykorzystaniem monitoringu GPS to odpowiednie oprogramowanie. Umożliwia ono przetwarzanie bardzo dużej liczby danych na temat floty, a następnie przekształcania ich w przejrzyste i dokładne raporty. Po zinterpretowaniu przez serwer, dane trafiają do odbiorcy (na przykład menadżera floty), który może przeglądać je w przeglądarce internetowej lub aplikacji mobilnej.

Jak działa monitoring GPS floty?

Podstawą każdego systemu monitoringu GPS jest technologia telematyczna. Dzięki odbiornikowi GPS zamontowanemu w samochodzie, ważne dane są pobierane w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Ta cecha sprawia, że monitoring floty jest niezwykle przydatny dla menadżerów oraz właścicieli przedsiębiorstw. Na podstawie tych cennych informacji można sprawniej podejmować ważne decyzje operacyjne, a system monitorowania pojazdów przekazuje wszystkie dane na temat lokalizacji pojazdów oraz ich najważniejszych parametrów niemal w czasie rzeczywistym.

Zalety korzystania z systemu monitorowania floty

Wszystkie dane pochodzące z systemu monitoringu GPS trafiają do odbiorcy w czasie prawie rzeczywistym, co umożliwia wygodne zarządzanie pracą kierowców oraz poprawę ich produktywności. W razie nagłych, nieoczekiwanych zdarzeń można reagować natychmiast, co pozwala sprawnie radzić sobie ze zmiennymi okolicznościami. Mogą to być na przykład niekorzystne warunki atmosferyczne albo wypadki na drodze, często powodujące znaczne opóźnienia w ruchu. Monitoring pojazdów pozwala łatwo i szybko informować kierowców o wszelkich zmianach oraz pomagać im wyznaczyć najlepszą trasę, co w konsekwencji umożliwia managerowi optymalne zarządzanie flotą pojazdów.

Następna zaleta, to możliwość obniżania kosztów paliwa. Monitoring GPS pojazdów pomaga znaleźć przyczyny strat (na przykład częsta jazda na jałowym biegu albo niewyłączanie silnika podczas postoju) i zareagować w odpowiednim czasie. Na marnowanie paliwa może wpływać nieodpowiednia trasa, ponieważ dzięki monitoringowi GPS można wybrać najlepszą, co pozwoli zmniejszyć wydatki.

Kolejna korzyść to pomoc w zwiększeniu bezpieczeństwa kierowców i pojazdów floty. Dzięki monitoringowi GPS menedżer będzie kontrolować niebezpieczne nawyki kierowców, takie jak na przykład przekraczanie dozwolonej prędkości czy zbyt szybkie pokonywanie zakrętów.

Monitoring floty pojazdów to możliwość zmniejszenia kosztów utrzymania floty pojazdów. Umożliwia to monitoring m.in. pracy silnika czy przebiegu oraz powiadomienia o usterkach samochodu. W ten sposób można na bieżąco reagować w przypadku problemów z utrzymaniem i konserwacją pojazdów, dzięki czemu łatwiej kontrolować wydatki.

Optymalizacja kosztów zużycia paliwa w firmie transportowej? To możliwe!

21 wrz 2022

Przekonaj się, jak łatwo zredukować koszty zużycia paliwa, aby ograniczyć wydatki w firmie transportowej. Poznaj nasze metody na oszczędzanie oraz zapobieganie kradzieżom benzyny lub oleju z baku! Nowoczesne rozwiązania znajdziesz właśnie u nas!

czytaj więcej >

Firma transportowa może być nowoczesna! Poznaj niezbędne rozwiązania

12 wrz 2022

Poznaj rozwiązania, które sprawią, że Twoja firma transportowa stanie się nowoczesna oraz zacznie szybciej się rozwijać i pozyskiwać nowych klientów. Przeprowadź modernizację na miarę XXI wieku! Dowiedz się więcej już dziś!

czytaj więcej >

Skuteczne zarządzanie flotą samochodową. Sprawdź nasze porady

12 wrz 2022

Sprawdź, co zrobić, aby Twoja firmowa flota stała się wydajniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Dowiedz się, jak zarządzać pojazdami, stosować monitoring GPS oraz dlaczego warto optymalizować trasy!

czytaj więcej >

DS linia 801 88 77 88 Czynna całą dobę. Numer dostępny także z telefonów komórkowych.